Inne

Psycholog czy psychiatra? A może psychoterapeuta?

Większości ludzi słowo psycholog kolarzy się dość jednoznacznie, z sylwetką Zygmunta Freuda oraz jego kozetką, na którą zapraszał swoich pacjentów. Tymczasem Freud tak naprawdę ukończył medycynę, a specjalizował się w neurologii. Technicznie powinniśmy nazywać Freuda psychiatrą, a nie psychologiem. Freudowska kozetka natomiast dała początek jeszcze innej dziedzinie, psychoanalizie.

Z powyższego opisu wyłaniają się więc trzy różne kategorie zawodowe zajmujące się ludzką psychiką:
• Psycholog
• Psychiatra
• Psychoterapeuta
Choć łączy je bardzo wiele, różnice między tymi profesjami są znaczne i wyraźne.

Kim jest psycholog?


Psychologiem jest osoba, która ukończyła kierunek studiów pod nazwą psychologia. Psycholog zajmuje się przygotowywaniem analiz i opinii psychologicznych. Taka osoba może na przykład sporządzić analizę kompetencji intelektualnych. Więcej informacji o nim na https://psychiatra-sochaczew.pl/.

Psycholodzy pracują w szkołach, poradniach pedagogicznych, także na oddziałach szpitalnych, zwłaszcza psychiatrycznych. Psycholog jednak nie prowadzi terapii psychologicznej.

A kim jest psychoterapeuta?


Aby móc prowadzić terapię psychologiczną pacjentów, psycholog potrzebuje odbyć dodatkowe szkolenie wsparte monitorowaną praktyką. Psychoterapeuta zajmuje się pracą z osobami z różnymi zaburzeniami psychologicznymi, zaburzeniami osobowości.
Istnieje wiele szkół psychoterpii

Zwykle psychoterapeuta specjalizuje się w jednej metodologii, a także ma doświadczenie w konkretnej kategorii schorzeń psychnicznych. Psychiatrą z kolei może zostać absolwent/ka studiów medycznych. Psychiatria jest jego/jej specjalizacją

Czym różni się ten zawód od wcześniej wymienionych? Przede wszystkim tylko psychiatra może leczyć schorzenia i zaburzenia psychologiczne za pomocą farmakologii. Innymi słowy, do psychiatry pacjenci wybierają się po receptę na depresję, nerwicę czy zaburzenia snu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *