Bodaj żadne rozwiązanie technologiczne w historii cywilizacji nie zmieniło rzeczywistości tak jak wprowadzenie komputeryzacji i informatyzacji do przemysłu. Ich zaimplementowanie do najróżniejszych procesów produkcyjnych wywołało ich lawinowo rosnącą automatyzację, a to z kolei przyczyniło się do kolosalnej optymalizacji produkcji i zmniejszenia kosztów zatrudnienia. Kapitalizm inwestuje krocie w dalszy rozwój takich rozwiązań jak systemy DCS czy oprogramowanie CRM, dzięki czemu rozwiązania te stają się jeszcze skuteczniejsze, szybsze i bardziej niezawodne, automatycznie konserwujące się i prowadzące bieżące zadania serwisowe. Wszystko to sprawia jednak, że rośnie również zapotrzebowanie na firmy projektujące i budujące takie systemy DCS, które później ewentualnie przeszkolą również pracowników danej firmy czy operatorów stanowiska do ich obsługi.
Jak skutecznie wprowadzić systemy DCS do firmy?
Rozproszone systemy sterowania to cały system odpowiadający nie tylko za sterowanie poszczególnymi albo wszystkimi procesami produkcyjnymi w ramach konkretnej linii, ale także sposób ich wizualizacji. W poszczególnych punktach tego systemu sterowniki komputerowe, procesory i rozmaite czujniki w czasie rzeczywistym wykonują konkretne zaprogramowane zadania albo sprawdzają poprawność wykonania wcześniejszych kroków. Dzięki właściwemu ich przygotowaniu systemy DCS mogą naprzemiennie realizować i produkować kolejne elementy do produktu finalnego, ale mogą również kontrolować jakość czy umożliwiać inspektorowi nadzoru raportowanie wyników statystycznych z linii produkcyjnej.
Uniwersalność i nieograniczone możliwości konfiguracji systemów DCS
W zasadzie istnieje nieograniczona liczba dostępnych i możliwych konfiguracji dla rozproszonych systemów sterowania i mogą one być dosłownie rozmieszone w całej fabryce jak i w jej otoczeniu. Są zsynchronizowane ze sobą i działają w czasie rzeczywistym, a kolejnym bardzo istotnym wskaźnikiem ich niesamowitej uniwersalności jest fakt, że można zaprojektować w nich nawet do 10000 punktów wyjścia/wejścia biorących udział w sterowaniu i wizualizacji procesów. Dzięki temu systemy DCS mogą być na bieżąco adaptowane do nowych zadań i wdrażać nowe funkcjonalności w zakładzie produkcyjnym. Dodanie nowego stanowiska czy możliwość wymiany hardware bez zatrzymywania systemu oraz łatwa archiwizacja – także przebiegają w systemie DCS bezkolizyjnie i przemawiają za stosowaniem tego uniwersalnego rozwiązania.