Większości ludzi słowo psycholog kolarzy się dość jednoznacznie, z sylwetką Zygmunta Freuda oraz jego kozetką, na którą zapraszał swoich pacjentów. Tymczasem Freud tak naprawdę ukończył medycynę, a specjalizował się w neurologii. Technicznie powinniśmy nazywać Freuda psychiatrą, a nie psychologiem. Freudowska kozetka natomiast dała początek jeszcze innej dziedzinie, psychoanalizie.
Z powyższego opisu wyłaniają się więc trzy różne kategorie zawodowe zajmujące się ludzką psychiką:
• Psycholog
• Psychiatra
• Psychoterapeuta
Choć łączy je bardzo wiele, różnice między tymi profesjami są znaczne i wyraźne.
Kim jest psycholog?
Psychologiem jest osoba, która ukończyła kierunek studiów pod nazwą psychologia. Psycholog zajmuje się przygotowywaniem analiz i opinii psychologicznych. Taka osoba może na przykład sporządzić analizę kompetencji intelektualnych. Więcej informacji o nim na https://psychiatra-sochaczew.pl/.
Psycholodzy pracują w szkołach, poradniach pedagogicznych, także na oddziałach szpitalnych, zwłaszcza psychiatrycznych. Psycholog jednak nie prowadzi terapii psychologicznej.
A kim jest psychoterapeuta?
Aby móc prowadzić terapię psychologiczną pacjentów, psycholog potrzebuje odbyć dodatkowe szkolenie wsparte monitorowaną praktyką. Psychoterapeuta zajmuje się pracą z osobami z różnymi zaburzeniami psychologicznymi, zaburzeniami osobowości.
Istnieje wiele szkół psychoterpii
Zwykle psychoterapeuta specjalizuje się w jednej metodologii, a także ma doświadczenie w konkretnej kategorii schorzeń psychnicznych. Psychiatrą z kolei może zostać absolwent/ka studiów medycznych. Psychiatria jest jego/jej specjalizacją
Czym różni się ten zawód od wcześniej wymienionych? Przede wszystkim tylko psychiatra może leczyć schorzenia i zaburzenia psychologiczne za pomocą farmakologii. Innymi słowy, do psychiatry pacjenci wybierają się po receptę na depresję, nerwicę czy zaburzenia snu.