Inne

Jak założyć wydajną szklarnię?

Założenie szklarni, która będzie w pełni funkcjonalna, dobrze wykorzystując zagospodarowaną przestrzeń, może być niemałym wyzwaniem. Oczywiście, wiele zależy od roślin, które mamy zamiar tam hodować. Głównym zadaniem szklarni jest zapewnienie rosnącym tam kwiatom, warzywom czy owocom optymalnych warunków do rozwoju, dlatego należy dobrze zapoznać się z ich potrzebami. Tak czy inaczej, niezbędna okaże się dobra izolacja, która zabezpieczy znajdujące się wewnątrz rośliny przed zimowym chłodem lub parnymi upałami.

Z czego wybudować szklarnie?

Wbrew pozorom, szklarnia nie musi być koniecznie wykonana ze szkła. Materiał, z którego buduje się ściany tej konstrukcji, musi jednak spełniać konkretne warunki. Po pierwsze, ma on za zadanie izolację termiczna, przez co da się zachować stałą i łatwą w skontrolowaniu temperaturę wewnątrz. Po drugie, musi on przepuszczać światło słoneczne, które jest niezbędne dla wzrostu roślin. Po trzecie, nie może on poddawać się korozji, będąc odpornym na warunki atmosferyczne. Dobrym pomysłem może okazać się poliwęglan na szklarnie, specjalnie dostosowany do tego zadania.

Łatwa i szybka regulacja temperatury

Ciężko jest wybudować taką szklarnię, która nie wymaga dodatkowej wentylacji i ogrzewania. System ten powinien być zintegrowany z resztą konstrukcji, zaplanowany już na etapie pierwszych szkiców. Jest to bardzo ważne – poliwęglan na szklarnie będzie lepiej współgrał z nieco innym typem ogrzewania, co klasyczne szkło, głównie ze względu na odmienne reakcje na podniesioną temperaturę.